Gölbaşı :
z     z
19 Temmuz 2010, 11:45
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Yalan Dolan Üzerine! Çocuk...Mustafa Yazı

 Yalan Dolan Üzerine! Çocuk...

 Mustafa Yazı

   

     Yalan söylemek toplumumuzda en çok yadırganan ahlaki zaaflardan birisidir. Aileler kendi çocuklarında yalan söylemesi karşısında kaygılanırlar. Bazen de onlara ciddi manada tepki gösterirken çocuklar genellikle gerçekle gerçek olmayanı ayırt edemez, karıştırırlar. Hayallerini gerçek gibi anlata bilirler. Gerçekle gerçek olmayanı ayırt eden çocuklar yalan söylemeyi bırakırlar. Bazı çocuklar ise yalan söylemeye devam edebilirler. Aileler yalan söyleyen çocuk-ların üzerinde baskı yapmamaları, çocuğa her şeye rağmen doğruyu söylemesi gerektiğini tatlı bir dille anlatılmalıdır. Çocuğun yalan söylediği zaman hemen cezalandırılmamalı, niçin yalan söylediğini araştırılmalıdır. Çocukları çok fazla sıkıştırıp yalan söylememeleri engellenmelidir. Çocukların yaptığı hatalara düzgün bir davranışla yaklaşılmalı yapıcı bir şekilde hatalar düzeltme yoluna girilmelidir. Çocukların ve gençlerden yapamayacakları şeyleri istememeliyiz. Çocukların ve gençlerin özgüvenlerini kazanmaları için yardım etmeliyiz. Aşırı otoriter ve baskıcı ailelerde çocuk yalan söylemeyi bir çıkış yolu olarak görecektir. Zira aileler çocuğun yaptıgı hatalara tahammül edemez ve çocuğun en küçük hatalarını dahi cezalandıra bilirler.

 

   Çocuk bu cezalardan kaçmak için yalan söyleye bilmektedir. Bazı aileler de çocuklardan aşırı beklentileri olabiliyor. Aileler sınav maratonunda çocukların iyi bir derece almalarını ölüm-kalım meselesi gibi görüyorlar. Bazı aileler kendi çocukluğunu hatırlatarak “ Biz çocukken derslerimizden iyi notlar alırdık. ” diye çocuklarını küçümserler.

   Çocuk yalan söylemeyi çevresinden öğrenir. Özellikle çocuklar anne-baba, akrabaları ve arkadaşlarını örnek alırlar. Örnek aldığı kişiler yalan söylerse çocukta bazen yalan söylene-bileceğini öğrenebilir. Çocuğun yanlış dahi olsa yaptığı davranışın sorumluluğunu üstlenme-yip yalan söylemesi, arkadaş grubu içerisinde kabul görmek için yalan söylemesi, ilgi çekmek için yalan söylemesi tüm bunlar temelde yalan söylemekle özgüven eksikliğinden kaynaklanır.

 

Salıver rahmetini her yana sağanak sağanak;

Yeşilsin bir kere daha her şey yaprak yaprak;

Ağarsın bütün ufuklarda beklenen şafak,

 ne olur son kez (BİZ) dönen bu çark.