Gölbaşı :
z     z
10 Mayıs 2007, 09:52
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

GÖLBAŞI NDA SİVRİSİNEKLER ÇOGALDI

MOGAN DA UÇAKLA İLAÇLAMA GEREKLİDİR 

    Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Dernek 2. Başkanı İsa Ömercan, Mogan ve Eymir Gölü çevresinde sivrisineklerin artmaya başladığını belirterek, “8-10 kişi ile bu kadar alanın ilaçlamayla mücadelesi yetersiz kalır, ekolojik dengeyi bozmadan  uçakla 2-3 defa ilaçlamak çok etkili olacaktır.”dedi.

     Mogan ve Eymir Gölü çevresindeki işletme sahiplerinin şikayeti üzerine Göl-Der 2. Başkanı İsa Ömercan sivrisinekle mücadele de yetersiz kalındığını belirtti. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi ile Gölbaşı Belediyesi Sağlık Müdürlüğü’nün ilaçlama konusunda ortak hareket ettiğini ancak, yetersiz geldiği için tüm işletmecilerle birlikte çevredeki vatandaşlarında şikayetçi olduğunu belirtti. Ömercan şunları söyledi. “ Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ilaçlama yetersizdir. 8-10 kişilik ekip bu kadar büyük bir bölge de yeterli değildir. Ayrıca, ilaçlama yöntemi olarakta yeterli görmüyorum. Ekolojik dengeyi bozmadan havadan ilaçlama gerekmektedir. 

GÖL SUYU FAZLA ÇEKİLECEKTİR.. 

   İsa Ömercan, yaz mevsiminde  Mogan ve Eymir göl sularının aşırı çekileceğini tahmin ettiklerini belirterek, “  Şimdiden sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor.  Göllere kışın yeterli su girdisi olmamıştır. Her yıl en az 1 ile 1.5 mt. Arasında su çekiliyor. Bu yaz mevsiminde de özellikle  buharlaşmadan ve  kamışların beslenmesinden fazla suyun çekileceğini ve kıyı çevrelerinde bataklıklar meydana çıkacağını tahmin ediyoruz.  Bu durumda sağlık açısından risk oluşturma ihtimali yüksektir. Mogan Gölü’nde şu anda bile gümüş balıklarının hastalıklı olduğu söylentilerini duyuyoruz. Nedeni ni bilmiyoruz ama bu konu da yetkililerinde inceleme başlatmalarını talep ediyoruz.”dedi.