Gölbaşı :
z     z
02 Aralık 2012, 09:45
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Sami ÜMÜT

Gölbaşı Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor -19-HACIMURATLI - GÖKÇEHÖYÜK

Gölbaşı Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor -19-HACIMURATLI - GÖKÇEHÖYÜK

GÖLBAŞI HACI MURATLI KÖYÜ

 

Tarih:   Dosya No:      Gömlek No:1381/A    Fon Kodu: ML.VRD.TMT.d...

Haymanateyn kazası Hacı Muradlı karyesi temettuat defteri.

Haymanateyn Temettuat Defterlerine Göre 1844-1845 Yıllarında 285 dönüm tarla,Toplam Hayvan Sayısı 1089,Tahmini 16 hane ve 80 nüfus bulunuyordu.9 hane Reisi Ticaretle uğraşıyordu,Köyde 1 adet değirmen bulunmaktaydı.

 

              Eski Tunç Çağı ve milat öncesi dönemlere ait "Karaağızlı Höyük" vardır. Ankara ili, Gölbaşı ilçesi, Hacımuratlı köyünün sınırları içinde, Gökçehöyük köyünün 9 km güneybatısında, kuzey-güney istikametinde yaklaşık 100 m doğu-batıda 75 m yüksekliği II m dir. Düz arazinin üzerinde oluşmuş tümsek formlu bir höyüktür. Kaçak kazı izleri görülmektedir. Derlenen çanak-çömlek parçaları, Eski Tunç çağı'na aittir

M.O. 2. ve 1. bine ait çanak-çömlek parçaları çok azdır

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Kayıtlar Arşivi‘nde kayıtlı bulunan Havvâ Hatun Vakfı vardır. Belgelerde ismi geçen ancak günümüzde bulunmayan

Havva Hatun Camii  vardır

 

           Dâhiliye Vekâleti (İçişleri Bakanlığı)‘nın 1928 yılında yayınladığı Son TeĢkilatı Mülkiyede Köylerimizin Adları isimli neşriyatında Ahiboz, Bezirhane, Çeltik, Çayırlı, Hacımuradlı, Halaclı (Hallaçlı), Selametli, Topaklı, Karacaviran (Karacaören), Karagedik, Çerkezhöyük (Gökçehüyük), Gölbek, Velihimmetli, Kırıklı, Yağlıpınar köyleri Haymana kazası Yabanhamamı nahiyesine bağlıdır.

             Köye 1902 Yılından itibaren  Kafkas çerkesleri yerleştirilmiştir.Hacı Muratlı  köyü  1955 yılında E-5 kara yolunun Çankaya Gölbaşı nahiyesinden geçmesi nedeniyle Çankaya İlçesine bağlandı.1983 yılında Gölbaşının ilçe olmasıyla bu ilçeye bağlandı.

 

 Hacı Muratlı Köyünden bir görünüm.

 

 

GÖLBAŞI GÖKÇEHÖYÜK KÖYÜ

 

Tarih: 24/11/1955       Sayı: 28275     Dosya: Fon Kodu: 30..11.1.0 Yer No: 254.41..13.

Ankara'nın Haymana ilçesi Çerkezhöyük köyünün Çankaya ilçesi Gölbaşı nahiyesine bağlanması.

 

Eski yerleşmelerden olan köyde, Eski Tunç çağına ait "Çerkez Höyük" bulunmaktadır. Höyük Gökçehöyük köyünün sınırları içinde bulunmaktadır. Kuzey-güney istikametinde 102 m doğu-batıda 100 m yüksekliği 10 m'dir, Eteğinde taş temel izleri görülmektedir. Derlenen çanakçömlek parçalarının çoğu Eski Tunç çağı'na aittir . Az miktarda M.O. 2 ve 1 bine ait örnekler de ele geçmiştir. Ayrıca köyün 3 km kadar güneydoğusunda bir hüyük daha bulunmaktadır.

Hüyük ismini burdan alan köy 1961 yılına kadar Çerkezhüyük adı ile bilinse de 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra kurulan ihtilal hükümeti olan Milli Birlik Komitesi Hükümeti tarafından yani devlet eliyle ismi değiştirilerek bugün ki adını almıştır.1896 yılında Kafkasya'dan göç eden Çerkez'ler tarafından kurulmuştur. 1936 yılında Bulgaristan'dan göç eden muhacirler ve Romanya'dan önce Ankara Polatlı'ya daha sonra da Polatlı'dan buraya göç eden tatarlar köyde bir kültür mozağiyi, ortak yaşam oluşturmaktadır.

 

Gölbaşı Gökçehöyük köyünden bir görünüm.

 

(Kaynak:Osmanlı Arşivleri Cumhuriyet Arşivleri,13.Arkelojik Topalntı tutanakları.Aysun BENLİOĞLU (YALÇIN) Temettuat incelemesi)

Murat Güneş ~ 09 Aralık 2012, 15:50

Sami abi kalemine sağlık.Bizi aydınlattığın için binlerce teşekkürler.

Hami AYDOĞDU ~ 02 Aralık 2012, 11:40

Sami Bey; Gölbaşı\\\'nın tarihi geçmişini gün yüzüne çıkararak bizlerin hizmetine sunduğunuz için sizi tebrik ediyorum kaleminize sağlık.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.