Gölbaşı :
z     z
13 Mart 2018, 23:10
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

18 Mart Şehitler Günü'ne Gölbaşı'nın anma programını biliyormusunuz?

18 Mart Şehitler Günü'ne Gölbaşı'nın anma programını biliyormusunuz?

  Gölbaşı Kaymakamlığı tarafından Şehitler Günü anma programında neler var? Kaymakam Tülay Baydar Bilgihan tarafından hazırlanan program Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayacak ve birçok etkinliklerle anılacak. 

    Programın tamamı şöyle; 

 

   GÖLBAŞI İLÇESİ 18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ ANMA PROGRAMI

 

HAZIRLIK:

 

1.18 Mart  Şehitler Günü İlçemizde günün anlam ve önemine uygun olarak “Ulusal Resmi Bayramlar İle Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” hükümleri doğrultusunda yapılacaktır.

 

2. 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla18 Mart 2018 Pazar günü saat 09:30’da Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtında Çelenk Töreni; 10:00-11:30 saatleri arasında Mehmet Akif Ersoy  Kongre ve Kültür Merkezinde Anma Programı; 12:00-13:00 saatleri arasında Gölbaşı Şehitliğini Ziyaret programı ve 13:30 da Şehit Ailelerine yemek ikramı yapılacak. 

 

3. 18 Mart 2018 Pazar Günü saat  08:00-24:00 saatleri arasında tüm kamu kurum ve kuruluşlar, okullar ve askeri birlikler Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri ile donatılacak; meydan, bulvar ve ana caddeler Gölbaşı Belediye Başkanlığınca Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri ile donatılacaktır.

 

4. Çelenk Töreni, Anma Töreni ve Şehit Mezarlık Ziyareti programına şehit aileleri, kamu kurum ve kuruluşlarının birinci derecedeki müdür ve amirleri yeterli personeliyle birlikte, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum temsilcileri katılacaktır.

 

5.18 Mart Şehitler Günü Programlarına şehit ailelerimiz davet edilecektir.

 

           

ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNMA PROGRAMI:

(18 Mart 2018 Pazar Günü Saat: 09:30)

 

1.Çelenk sunma töreni 18 Mart 2018 Pazar Günü saat 09:30’da yapılacaktır.

 

2.Atatürk Anıtına Kaymakamlık Çelengi ve Gölbaşı Belediye Başkanlığı Çelengi sunulacaktır.

 

 3.Kaymakamlık Çelengi tören kıyafetli olarak 1 Polis Memuru ile 1 Jandarma Personeli tarafından taşınılacaktır.

 

4.Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşu yapılacaktır.

 

5.İstiklal Marşı eşliğinde Bayrağımız Erdem Beyazıt Anadolu Lisesinden 3 (üç) öğrenci tarafından göndere çekilecektir.

 

6.Çelenk Sunma Programına tüm okullar bayrak ve flamaları eşliğinde yeteri kadar öğrenci, öğretmen ve idareci ile Resmi Daire, kamu kurum ve kuruluşları daire amirleri ve personeli ile siyasi parti ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ve şehit aileleri Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde en geç saat 09:15’de yerlerini almış olacaktır.

 

7.Çelenk Sunma Töreni Adem Bilhan Uysal Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Seyfettin ADANIR   tarafından yapılacaktır.

 

8.Çelenk alanındaki tertip ve düzeni Erdem Beyazıt Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmenleri Ersin GÜNDOĞDU, Hülya EMİROĞLU, Ebru İMİRZEOĞLU, Serdar ÇABUK tarafından yapılacaktır.

 

./..

 

MEHMET AKİF ERSOY KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİNDE ANMA PROGRAMI:

(18 Mart 2018 Pazar Saat 10:00)

 

 

1.Anma Töreni 18 Mart 2018 Pazar günü saat 10:00’da Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacaktır.

 

2.Anma Programı sunuculuğu  Adem Bilhan Uysal Türkçe Öğretmeni Seyfettin ADANIR tarafından yapılacaktır.

 

3.Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşu yapılacaktır.

 

4.18 Mart Şehitler Günü tarihçesi ile ilgili konuşma Erdem Beyazıt Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Saliha BAYRAK tarafından yapılacaktır.

 

5.Çelenk Programı ve Anma Programının hazırlanmasından Erdem Beyazıt Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni İlknur ÖZDOĞAN, Edebiyat Öğretmeni Hidayet ÇELEBİ BUĞDAY, Tarih Öğretmeni Meryem TÜMER, Edebiyat Öğretmeni Durdane NURGÖREN, Edebiyat Öğretmeni Serap ÖZCAN, Edebiyat Öğretmeni Osman EROL, Edebiyat Öğretmeni Özlem ÇAĞLAR GÜNEŞ, Resim Öğretmeni Çağla Yeşim GÖĞEBAKAN, Müzik Öğretmeni Pınar ÖZEN, Müzik Öğretmeni Füsun BAŞTÜZEL,  Resim Öğretmeni Banu BALCI, Beden Eğitimi Öğretmeni Serdar ÇABUK, Beden Eğitimi Öğretmeni Ersin GÜNDOĞDU, Beden Eğitimi Öğretmeni Hülya EMİROĞLU, Beden Eğitimi Öğretmeni Ebru İMİRZEOĞLU, Bilişim Öğretmeni Serpil ALICI görevli ve sorumlu olacaktır.

           

DİĞER ETKİNLİKLER:

 

1.İlçe Müftülüğünce, 18 Mart Şehitler Günü nedeniyle 18 Mart 2018 Pazar günü Merkez Camiinde öğlen namazından önce  mevlüt programı yapılacak, diğer bütün camilerde de  Kuran’ı Kerim ve dua programları yapılacaktır.

 

2.İlçe Müftülüğü ve İlçe Gençlik Merkezi Müdürlüğü koordinasyonunda 18 Mart 2018 Pazar günü Özel Harekat Dairesi Başkanlığı yerleşkesinde bulunan Şehitler Camisinde sabah namazı programı yapılacaktır.

 

3.İlçe Müftülüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda  18 Mart Şehitler Günü haftası kapsamında 15.03.2018 Perşembe günü saat 10:00’da Gölbaşı Merkez Mezarlığı dışında bulunan şehit mezarları, bulundukları mahallenin cami imamları  (okul olan mahallerde  okul müdürleri ve  bir grup öğrenci de katılacaktır)  ve vatandaşların katılımı ile ziyaret edilecek, şehit mezarlarında Kuran’ı Kerim ve dua okunacaktır.

 

4. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce 18 Mart Şehitler Günü haftası kapsamında  şehit isimleri verilen okullarda, ismi verilen şehitle ilgili özel programlar yapılacak ve bu programlara şehidin yakınları da davet edilecektir.

 

5.Okullar rehberlik saatlerinde, eğitsel çalışmalarda ve derslerde 18 Mart Şehitler Gününün anlam ve önemini açıklayan tarihsel süreçleri içeren bilgilendirme çalışması yapılacaktır.

 

6.Halk Kütüphanesinde hafta boyunca 18 Mart Şehitler Günü temasını işleyen kitap sergisi düzenlenecektir.

 

7.İlçe Gençlik Merkezince  18 Mart Şehitler Günü haftası kapsamında Şehitler Günü temalı konferans düzenlenecektir.

 

./…

 

İDARİ TEDBİRLER VE GENEL AÇIKLAMALAR:

 

 

1.Tüm şehit mezarlarının bakım ve temizliğinin yapılması, Gölbaşı Şehitliğinin bayraklarla donatılması,  Çelenk Sunma Tören  alanının bayrak ve posterlerle süslenmesi, ana caddeler ve ana kavşak noktalarının Türk Bayrağı ve Atatürk Posterleri ile donatılması, Çelenk Tören alanı ve Gölbaşı Şehitlik alanı için  ses ve yayın cihazlarının kurulması, şehit mezarlarına konulacak karanfillerin alınması, şehit ailelerine verilecek yemek programı, şehit ailelerinin  tören alanlarına ve şehitlik mezarlığı ile yemek programına getirilip götürülmesi Gölbaşı Belediye Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

 

2.Çelenk Sunma Töreni ve Anma Töreninin hazırlanması ve program akışı ile yapılacak konuşmalar, şiirler ve diğer faaliyetler için görev alacak öğrenci ve öğretmelerin tespiti İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılacaktır.

 

3.Anma Programı ile ilgili tüm etkinliklerin şiir ve konuşmaların mevzuata uygunluğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce oluşturulacak komisyon tarafından incelenecektir.

 

4.Çelenk Töreninin yapılacağı alan ile Gölbaşı Şehitliği Ziyareti programında elektrik kesilmesi ihtimaline karşı enerji sürekliliğine ilişkin tertip ve düzenlemelere ait önlemler Gölbaşı Belediye Başkanlığı ve Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. Gölbaşı Operasyon Merkezi tarafından önceden alınacaktır.    

 

6.Çelenk Töreni, Anma Programı ve Gölbaşı Şehitlik Ziyareti programının yapılacağı alanların trafik tanzimi ve asayişi İlçe Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.     

 

7.Anma Programı, Çelenk Programı ve Gölbaşı Şehitlik ziyaretinin yapılacağı alanlarda gerekli sağlık tedbirleri İlçe Sağlık Müdürlüğünce alınacaktır.

 

8.Camilerde yapılacak olan mevlüt programı ile Kuran’ı Kerim ve dua programları,  Gölbaşı Merkez Mezarlığı dışında bulunan şehit mezarları için yapılacak program (İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile  koordinasyon sağlanarak) ve Şehitler Camisinde sabah yapılacak program ( İlçe Gençlik Merkezi Müdürlüğü ile koordinasyon sağlanarak) İlçe Müftülüğünce düzenlenecektir.

 

            Bu program görevlilere emir, halkımıza davetiye niteliğindedir." denildi.

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
2 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.