Gölbaşı :
z     z
05 Aralık 2018, 11:07
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

İlçemizin sosyal sanatçısı BOZKURT hocayı tanıyormusunuz

İlçemizin sosyal sanatçısı BOZKURT hocayı tanıyormusunuz

GÖLBAŞI’NIN SOSYAL SANATÇISI ŞAİR-RESSAM M.HALİS BOZKURT’U TANIMAMAK BÜYÜK BİR EKSİKLİKTİR…

 

İlçemiz  sanat yönünden zengin değil ancak aklı ve gönülü zenginlik dolu sanatçılarımız var.

 

            Bu sanatçılarımızın başında ilçemiz merkezinda atölyesi olan  aynı zamanda sosyal oluşu ile gündeme gelen  Ressam-Şair Mehmet Halis Bozkurt’tur.

        Atölyesine uğradım. Atölyenin her bir yanında Gölbaşı’nın simgesi olan Sevgi Çiçeği tablolarının yer aldığını görünce, bu  tabloların kamu kurumlarında, işletmelerde,  İlçe teşkilat binalarında, STK’lar ve yerel yönetim bürolarında asılı olması gerektiğini düşündüm…

 

            Kendisine Bozkurt hoca denilmesinden hazzediyor, ben ise alışkanlıktan hep “Halis Bozkurt hoca” diyorum.  

 

            M.Halis Bozkurt hocanın aslında 5 parmağında beş marifet var… Ressamlığının yanı sıra, Şairliği var. TEMA Vakfı Gölbaşı Temsilcisi,  Bazı Bölge/ulusal televizyonlarında Sanat/Edebiyat üzerine programlar, sunumlar  yaptı. 10 dan fazla kişisel resim sergisi açtı. Mogan Şiir akşamlarını başlattı.  GÖL-DER ‘in önceki yönetiminde de birlikte  görev almıştık. Gezginler Gurubu içinde yer alıyor. Gölbaşı Şenlikleri’nde canlı resim performansı ile ilçe tanıtımına katkı da bulunması da ayrı bir değer. Tüketici haklarıyla yakından ilgileniyor, halen Tüketici Hakları Hakem Heyeti'nde görev yapıyor...

 

            Dedim ya,  M.Halis Bozkurt  hoca ilçemizde sanatın yaşatılmasına, var olmasına büyük katkısı olan sosyal bir sanatçı olup,  2002 yılında geldiği Gölbaşı’nda Ankara Caddesi üzerinde ilk sanat atölyesini açtı.

 

            Bu atölye de kimi zaman resim kursları verdi, kimi zaman ilçemizin tanıtımına katkı sağlayan “Mogan Şiir Akşamları” adlı program yapmaya başladı. 

 

            Her yıl gerçekleştirmeye başladığı Mogan Şiir Akşamları zamanla marka olmaya başladı,  başka şairlerde belediye desteği alarak  sahiplenmeye başladı. Geceler düzenlediler.  Ancak, hiçbirisi M.Halis Bozkurt’un başlattığı Mogan Şiir Akşamları gibi olmadı.

 

            Son olarak GÖL-DER bünyesinde İsa Ömercan başkanlığı döneminde  organize edilen Mogan Şiir Akşamları’nı  Bozkurt hoca tek başına sundu. 

 

            Mogan Şiir Akşamları  bırakın Ankara’yı, Türkiye’ye bile tanıtılabilecek, bir marka olabilecek bir sanatsal çalışmaydı. Ancak, yerel yöneticilerin

desteği olmayınca arada kaynayıp gidiyor...

 

            M.Halis Bozkurt hocayı anlatmak için belki de bir kitap yazmak gerekir. 

 

Kendisi Erzincan Kemaliye’li olup,  15 yıldır Karaoğlan Mahallesi bölgesinde ikamet etmektedir.

 

            Gittiği her yerde,  Konuştuğu her insana pozitif yansımakta olup, son zamanlarda  “Karaoğlan Akşamları”  adıyla yazdıkları şiirleri de bazen kendi seslendiriyor, bazen kendisini seven başka sanatçı ruhlu insanlar…

 

            Tabi, bu arada Karaoğlanlılar kıymetini biliyordur sanırım çünkü şiirleri için  Karaoğlan isminin geçmesi bile bu böygeye bir değer katıyor.

 

            Sanatçı ve Çevreci kimliği ile ilçemizin değerleri arasında yerini alan M.Halis Bozkurt,  yerel  yöneticiler yerine, daha çok  halkın ilgilendiği bir sanatçı olarak gönüllerde yerini aldı.

 

            Bozkurt hoca son dönemde TEMA Vakfı Gölbaşı Temsilciliğini bırakmaktan bahsediyor, "yoruldum ben artık" diyor,  bir web televizyonu konusunda araştırmaları var, bu konu da bir çalışma yapabilir.

 

            Zaman zaman sağlık sorunları da yaşamıyor değil yoğunluktan ancak etrafına pozitif yansıdığı gibi, güzel yüreğiyle halis düşüncesi ile sanatçı kimliğiyle  güzel enerjilerin odağında bulunuyor.

     

 

19 Şubat 2016

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.