Gölbaşı :
z     z
27 Ocak 2019, 13:40
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

Aday olanlardan çok, aday olamayanların nedenleri önemli!

Aday olanlardan çok, aday olamayanların nedenleri önemli!

Seçim ortamı yavaş yavaş ısınmaya başlıyor. Artık ittifakların belediye başkan adayları da belli oldu. Sıra meclis üyesi adaylarının listesi de yakında belli olur.

 

   Cumhur İttifakının Başkan Adayı Ramazan Şimşek ile Millet İttifakının adayı Mahmut Aksoy oldu. İkisine de başarılar dilerim. Bize gelince tarafımız bellidir. Biz hep halkın tarafındayız ve siyaset yapanları duru bir şekilde anlatarak bilgilendirmeye çalışıyoruz.

 

   Siyasi yorum yapınca, kimisi bana kızıyor! “siyaseti en iyi biz biliriz” diyor. Doğru diyor o kızanlar ve destekçileri,  siyasi cambazlığı en iyi onlar bilir, onun için biz onların kulvarına girmeyiz, teşkilatlarına karışmayız, kimi aday yapmışlar, kimi meclis üyesi göstermişler biz onlara karışmayız.  Bizim karıştığımız adayların kriterleri konusunda halkın beklentilerini anlatmaktır.  Bir de adayına karşı siyasi tuzakları ortaya çıkarmaktır. Nitekim görüyoruz sosyal medya dan takip ediyoruz.

 

    Dedim ya, bu da bizim esas işimiz değil ancak ilçemizde belli gurupların siyaseti tekeline aldığı son 25 yılın hem halkımız üzerinde, hem de siyaset yapmak isteyen birçok insan üzerinde olumsuz etkisi var. Bu olumsuz etki bugün yeni yeni adayların çıkmasına da neden olmuştur.  Yeni yeni meclis üyesi adaylarında çıkmasına neden olacaktır! Sadece bizlere düşen, bu ilçeye, inandığı davasına hizmet edecek ve hizmet edecek insanları destekleyecek siyasetçiler lazım.  

 

   Ve bizleri bazı adayların karşısındaymış gibi göstermek için, hatta karşısına dikmek için çaba sarfeden organizatör siyasetçiler de var. Bu sinsi tuzakları da bozmakta  halkımıza nasip olacaktır. 30 yıllık meslek birikimimizle bizleri bu siyasete alet ederek üzerimizden yürüyenler de biliyor ki, bizim siyasetimiz sadece  Türk Kültürü Yaşama ve Yaşatma mücadelesinden başka bir şey değildir. Ancak, milliyetçilik, ülkücülük, ulusalcılık, Atatürkçülük, Vatanseverlik…postuna bürünmüş bu insanların ya dinsel bölücülerle ya da etnik ırkçılarla bağı olduğunu da görüyoruz…

 

    Neyise, biz esas konumuza gelelim ve bugün ki siyasi oluşum nasıl meydana geldi. Adaylar hangi mücadelelerden sonra bugünlere ulaşabildi? Ramazan Şimşek ve Mahmut Aksoy hangi süreçlerden sonra aday olabildi! Bunun hikayesini yazacağız ancak daha önce yazmamış gereken ve bu açıklanan 2 adayında yolunu açan, ancak adaylık bekleyip aday yapılmayan Yakup Odabaşı ve Fatih Duruay süreçlerini anlatmak gerekiyor.

 

    Yani, aday olanlardan daha ziyade, aday olamayan Eski Başkan Yakup Odabaşı ve Başkan Fatih Duruay’ın neden aday yapılmadığı önemlidir ve bu nedenler bugün Ramazan Şimşek ve Mahmut Aksoy’un adaylığını tescillemiştir.  Tabi, bu hikaye de sadece bu isimleri yazarak ilçemizde 2 dönem iktidar olmuş CHP’yi de unutmamız anlamı taşımıyor. Gölbaşı’nda CHP niye bir türlü güçlü olamamış, oldurulmamış ya da iddialı bir siyaset izleyememiştir, bunlardan da bahsetmemiz gerekiyor.

 

    Tabi ki, tüm bunları anlatabilmek için belki de 2014 yerel seçimlerine kadar gitmek gerekiyor. Çünkü, Gölbaşı’nda da organize siyasetçilerin yaptıkları çalışmalardan birisi de birsonraki seçim durumunu önceden planlamak ve ona göre yol almaktır.  Nitekim, Gölbaşı’nda da öyle olmuştur ve 2019 yerel seçimleri  2014 yılında atılan tohumları ile yön – yol almış ve bugünlere gelmiştir. Ancak, herkesin bir hesabı olduğu gibi Allah'ın da bir hesabı olduğu unutulmuştur!

 

      Nasıl diyenler belli ki siyasetten uzak olanlar ve süreci izlemeyenlerdir. Genel olarak meclis üyeleri adaylarından tutunda, belediye yöneticilerine ve ilçe teşkilat yöneticilerine kadar her siyasi oluşumda etkili olabilmek sürecidir bu.

 

    Onun için biz öncelikle aday olanlardan ziyade, aday yapılmayan Fatih Duruay ve Yakup Odabaşı süreçlerini masaya yatırmamız gerekiyor. 

 

     MHP den Belediye Başkan Adayı olupta kaybeden Yakup Odabaşı neden kaybetmişti! AK Parti den aday olupta kazanan Fatih Duruay neden kazanmıştı! Meclis üyesi adayları konusunda nasıl bir çalışma yapmışlardı? Ortak yönleri neydi, hangi konularda eleştirildiler? Belediye faaliyetlerinde işbirliği yaptılar mı? Belediye Başkanı seçildikten sonra Fatih Duruay ilçe Başkanı Osman Karaaslan’la ters düştü mü!Düştüyse neden? Ramazan Şimşek AK Parti İlçe Başkanı iken istifa edip, MHP ye geçmesi ve yine MHP’ye davet edilmesinde kimler rol aldı? Yine, MHP İlçe Başkanlığı yapan Mahmut Aksoy’un döneminde belediye başkanı olan Yakup Odabaşı ile aralarında hangi anlaşmazlıklar doğdu? Ve birbirlerinden koptular. Ve günümüzde SKM Belediye Başkanlığı Koordinasyon yöneticileri  ile 5 yıl önceki SKM Belediye Koordinasyon Yöneticileri arasında fark ve ilişkiler nelerdir?  Belediye Başkanlık görevi yapanlar yeniden neden aday yapılmadı sadece görünen nedenler mi, bilinmeyen nedenler nelerdir ? Genel Merkez yöneticilerinden kimler hangi teşkilat yöneticilerini arayarak, kendi akraba ve yakınlarının meclis üyesi olmasını istedi? Belediye Başkan aday adaylık süreçlerinde neler yaşandı? Bir kitaplık hikaye çıkacak vaziyette anlatılacaklar var. 

 

    Yani anlayacağınız saygıdeğer hemşehrilerim çok uzun ve derin bir yazıyı kaleme alarak yazmaya başlıyorum. Bu konularda sizlerinde yorumu, bilgisi ve belgesi olanlar var ise  gerek gazetemize açıktan, gerekse özel mesaj bölümünden yazabilir, gönderebilir.

 

     Hep diyorum ya,  yerel gazetecilerin işi çok zor diye, gerçekten bizim işimiz o kadar zor ki bakın şimdi bu yazacaklarımla birçok kimi  arkadaş küsecek, kızacak, sempatizanları homurdanacak, kimisi sevinecek, kimisi alkışlayacak…Biz bunları hep yaşıyoruz ve de çizgimizden hiç şaşmıyoruz.

 

Sevgi ve saygılarımla

Bayram Türkmez

27 Ocak 2019

bekir çay ~ 02 Nisan 2019, 11:01

Gerçekler biraz üzer ama gerçek gerçektir gerçek ve hakikatin öyle kötü bir huyu vardır ki er geç meydana çıkar onun için kızan kızar küsen küser seçilenlerin bazıları belediyeyi babalarının çiftliği zannediyorlar seçim zamanı gelip çatınca kaybedince de kafaya vuruyorlar ama iş işten geiçmiş oluyor bazende partiler işi ehline vermiyorlar bayram bey sen yaz hakikatler öğrenilsin berki birazda bizim katkımız olur

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
3 + 4 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.