Gölbaşı :
z     z
24 Temmuz 2019, 10:49
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

GÖLBAŞI’NIN SORUNU BİTER Mİ!

GÖLBAŞI’NIN SORUNU BİTER Mİ!

 

GÖLBAŞI’NIN SORUNU BİTER Mİ!

 

Göllbaşı’nın önemli sorunlarının çözümü başladı ancak sonuç yok!

 

   Tabi, bu da önemli bir adımdır. 40 yıldan beri gündemde olan Mogan Gölü Temizliği, Konya Yolu Geçidi önceki dönem Belediye Başkanı Fatih Duruay döneminde başladı.

 

    Başkan Duruay’ın bürokrasi ve siyaset ayağını harekete geçirmede  çabaları çoktur,  bakmayın siz kamuoyuna pek anlatamadı. Aslında, kendi ekibi anlattırmak istemedi bana göre, zira ben Mogan Gölü ile ilgili kitap yazdığımda o ayrıntıları da istemiştim ancak en güvendiği insanlardan destek alamadım.  Onun için hangi ayrıntıları yaptığı konusunda bişey diyemiyoruz, çünkü verilen emeğin günyüzüne çıkmasını istemiyorlar belli ki! diye düşündüm.

 

    Neyise, biz sonuca bakalım, Mogan Gölü ile ilgili çalışmalar durdu. Yüzde 40 temizlik yapılmış ve temizliği alan firma ihale de belirtilen m3 kadar çamuru çıkardım! Diyerek işleri bırakmış. Şimdi yeni bir ihale yapılacakmış. Başkan Ramazan Şimşek’te bu konu da çaba sarfediyor. Bakanlık yetkilileri olsun, siyasetçiler olsun görüşmeler yapıyor. Derdini bölge gazetelerine anlatıyor ve geçen gün bir yerel gazeteci arkadaş şöyle dedi. “ Ramazan başkan Mogan Gölü’nün temizliği ile ilgili olarak Bakanlık yetkilileriyle görüşüyor. Ve bu yetkililere şunu diyor. “Göl temizliği durdu, ilgili firma temizlik araç gereçlerini götüreceğim diyor. Yeni bir ihalenin hemen yapılması gerekir yoksa yeniden bu araç gereçleri getirmek için büyük paralar ihale bedeline eklenecek. Kamu da birçok zarar edecek. Araç, gereçler burda iken hemen bu ihale yapılsın ve göl temizliği devam etsin.” Diyerek  ayrıntılarıyla söylediğini ballandıra ballandıra anlatıyor.

 

    Ben artık arkadaşa, “Niye bunları yazmıyorsunuz” dedim, Gölbaşını düşünen, kamu menfaatlerini düşünen bir emek var, bir çaba var…”dedim. Tabi, her yiğidin bir yoğurt yiyişi var ben bu tarafından görüyorum,  arkadaş bu tarafı hiç görmüyor ondan yazmıyor.

 

     Bu arada Mogan Gölü temizliği konusunda ilçemizde ikamet eden TBMM Eski Başkanı olan Cemil Çiçek ön almıştı. Cemil Çiçek beyin bu konu da yine etkili olacağını düşünüyorum.

 

      Konya Yolu geçişi,  ilçemizin yıllardan beri gündeme gelen köklü bir sorunu olup, bu da  bitecek. Ben hep yolun traşlanıp, birkaç kavşak ve sinyalizasyonlarla çözüleceğini düşünenlerdenim. Ancak, böyle büyük bir proje gerçekleştirildi, bu proje geçit sorununu kesin çözecektir. Belki,  bazı esnafları olumsuz etkileyebilir endişesi taşınıyor.  En azından bu yol projesi devam ediyor, bu yıl içerisinde de muhtemel bitebilir.

 

    Tüm bunlar yaşanır iken iktidar partisi ilçe teşkilat yöneticileri neden sessiz kalıyor anlaşılır değil! Mogan Gölü temizliği konusunda çabalar ve diğer konularla ilgili girişimleri yok mu! kimse bilmiyor!

 

    Tabi, yol deyince Haymana yolunun hafta sonu trafiği de iyice kendini belli etmeye başladı. Bununla ilgili birkaç düşünce var. Büyükşehir Belediyesi çözüm konusunda ne yapacak insanlarımız bekliyor.

 

   Geleceğe yönelik iyi bir planlama olmazsa sorunlar bitmez. O Haymana yolu belki 30 yıl önce genişlemesi gerekiyordu ki planlaması öyleydi ancak birçok konutlar yapıldı ondan sonra açılmıştı haliyle daha geniş tutulamadı. Bu konu da gazete yazılarımız olduğu için hatırlıyorum.

 

       Dün bir köprü ayağının onarılması yüzünden ilçe merkezinde trafik felç oldu, 5 gün böyle, Karayolları çalışma yapıyor, derdini Gölbaşı Belediyesi çekiyor. Birde böyle habersiz çalışmalar başlatılıyor ki bu da hiç kurumsal bir kimliğe yakışmıyor. Karayolları madem böyle bir çalışma başlatacaksın bir duyuru yapılsında vatandaşlar ona göre yol yön alsın. Artık öğleden sonra o duyuruyu Gölbaşı Belediyesi yaptı ve 5 günlük bir tadilat sürecinde bu sıkıntının yaşanacağını söyledi.

 

   Yazılacak o kadar çok şey var ki, bunları zaman zaman paylaşacağız. İllaki sorun değil, sorunlara karşı çözüm önerileri de...

 

      Şu BELLAS konusu beni hayli düşündürüyor. Geçen gün yazdım BELLAS A.Ş. oldu diye ancak şimdi öğreniyoruz ki A.Ş. olmamış. İyi de neydi o gazete ilanları, haberleri hatta benim defalarca konuştuğum dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Ferit Yılmaz’ın söyledikleri. BELLAS A.Ş. oldu, ticaret sicil gazetesinde de yayımlandı. Son olarak Adres değişikliği yapacağız…” sözleri halen aklımda. Hatta, yönetim ve denetim kurulundan bile bazı isimleri sayıyorlardı! Ve ben de A.Ş. olarak yazıyordum kimse bunu yalanlamıyor ve tekzip etmiyordu. Geçen gün Anonim Şirket olmadığını öğrenince çok şaşırdım.  Böyle bir kuruluşun yönetimi ve denetimi olması lazım gerektiğini her zaman söylemişimdir.

 

  BELLAS önceki dönem büyük zararlar etmiş. Nasıl etmiş! Bunların iyice incelenmesi lazım. Kağıt üzerinde etmiş olabilir ancak! Bünyesinde ki işletmelere bakın, Atatürk Sahil Parkı işletmesi, Manzara Kafe işletmesi gelirleri, Kiraya verdikleri, Bahçeli Düğün Salonu, Şahhane Düğün Salonu,  Şehir Parkı, Asfalt Palenti gelirleri kira gelirleri…Önceki dönem ve daha önceki dönem de, Caddeler üzerindeki yapıların mantolama işleri BELLAS üzerinden, Yardımsever tarafından yapılan Gölbaşı Hastane Polikiliniği BELLAS üzerinden ve Gölbaşı Belediyesi’nden almış olduğu birçok ihale yi de yine taşoranlara vererek büyük gelirler elde eden BELLAS yönetimi 1-2 kişinin eline bırakılmamalı. Sonucunda bu şirket belediye gelirlerine destek amacıyla kurulmuştur.

 

       Ve bugüne kadar Gölbaşı Belediyesi’nin hangi işini gerçekleştirmiştir? diye sorsanız koskocaman bir hiç olacaktır.

 

   Birde BELLAS üzerinden belediye de çalışan 750 civarı personel var. Bu personelin maaşını da şu anda Gölbaşı Belediyesi ödüyor. BELLAS her ay personel ödeme planını çıkarıp, Gölbaşı Belediyesi ne sunuyor ve “şu kadar personel gideri var” diyor ve Gölbaşı Belediyesi de bütçesinde bu personel maaşlarını ödüyor. Yani, BELLAS yöneticilerinden başka hangi yasal giderleri oluyor! derseniz, yasal gider başka yok! Ve önceki dönem de zarar ettirilen bu şirket için hesap soran da yok!

 

    Ve ben yaptım, ettim! diyerek herkesin yanına kâr kalıyor gibi maalesef…Bu kaynaktan beslenenler sessiz kalıyor ancak hem kamu adaleti, hem de  ilahi adaletin elbet birgün tecelli edeceğini de kimsenin unutmaması lazım…

 

    İçişleri Bakanlığı son olarak nüfusu 50 binden az olan belediye şirketleri için Limited zorunluluğu getirirken, 50 bin den fazla nüfusu olan yerde Limited ya da Anonim Şirket olma tercihini kendilerine bırakmış. Yöneticileri içinde kriterler getirmiş.  Bana göre, limited şirket değil, A.Ş. olmalı ve bir denetim kurulu da olmalı. Zaten, olursa da yine yöneticilere yakın insanlarından olacaktır! ne olacak 1-2 kişi söz sahibi değil de 8-10 kişi ortak karar alacak.Onun için  kaybedilen birşey olmayacaktır.

 

Benim nacizene düşüncelerim böyle olup, daha fazla sorun yazarak başınızı da ağrıtmak istemem. Çünkü, sıfır sorun olmaz ve sorun bitmez de…

    En azından rahat, huzurlu yaşam kalitesini yakalamış bir Gölbaşı oluşması dileğiyle…

 

Sevgiler ve Saygılar sunarım

Bayram Türkmez

24 Temmuz 2019

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 5 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.