Gölbaşı :
z     z
25 Aralık 2011, 16:54
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Misafir Yazar

Ilımlı Sömürü - Osman Öcal

Ilımlı Sömürü - Osman Öcal

 Ilımlı Sömürü

    Bre kara kuzgun devir senindir,

    Garibin payını böledur şah şah.

    Mazlumun ahını koymaz zalimde,

    Alacaktır mutlak büyük padişah.   

    Bugün vatandaş Harun Raşit Doğan’ın Maliye Bakanlığı damgalı A1 753380 seri sıra numaralı12/2011 tarihli elektrik faturasını sorgulamak istedim. Sebebi, T.C. vatandaşıolan herkesi ilgilendirir olmasıdır. Faturada, bir de şöyle bir ibare var: Kalkınmadaöncelikli il. Çoluk çocuğu olmadığından tek odayı aydınlatıp, elektrikli cihazları fazla çalıştıramasa da tüketim bedeli olarak ödemesi gereken tutar 27 lira 62 kuruş.

    Gelelim fatura üzerindeki ödenmesi gereken kalemlere. Kaçak kullanım bedeli 4 lira 84 kuruş.Bu vatandaş dürüst bir vatandaş, her ay borcunu tıkır tıkır ödüyor. Kaçak elektrik kullanmamış ki bedelini ödesin. Pardon pardon, dürüst olmayıp borcunu ödemeyen diğer vatandaşların borcunu ödemiş oluyor bu kalemde. Hangi hukuka,hangi adalete, hangi vicdana, hangi dine uyuyorsa artık. Adaletin çarkı kırılmış olmalı.

    Bir diğer kalem:Dağıtım bedeli 5 lira 54 kuruş. Dağıtım şebekesi yıllar önce bu vatandaşın ödediği vergi ile kurulmamış mıydı?  Buşebeke üzerinden dağıtılan elektriğin parasını alıyorsun zaten. Dağıttığın içinbir de bedel almak nerden çıkıyor?

    Üçüncü kalem: Perakendesatış hizmet bedeli 0,61 kuruş. Toptan alamaz ya vatandaş. Saçmalığın daniskasıdeğil de ne bu? Kırtasiyeden perakende bir kalem alsa ayrı bir vergi mi ödüyor vatandaş.

    Dördüncü kalem:Sayaç okuma bedeli 0,17 kuruş. Okuyan görevlinin maaşını da vatandaştan çıkarmaya çalışıyor. Öğretmen maaşını veliden, tapu memuru tapuda iş yaptıran vatandaştan mı alıyor maaşını?

    İletim sistemi kullanma bedeli: 1 lira 22 kuruş. Ne demekse? GSM operatörü mübarek!

    Enerji fonu: 0,33 kuruş. Vatandaşa ne damlar buradan bilmiyoruz. Diğer fonlardaki gibi.

    TRT payı: 0,65kuruş. Özel televizyonlar hizmete girdiğinden beri bu vatandaş TRT’nin kanallarını izlemiyor ki. Radyosunu mu, asla. Almadığı hizmete neden ödeme yapsın?

    Bir başka kalemelektrik tüketim vergisi: 1 lira 63 kuruş. Hadi buna olumlu bakalım.

    Toplam 42 lira 71kuruş. Üzerine bir de katma değer vergisi. 7 lira 69 kuruş. Yani yukarıdaki ödediği vergilere bir vergi daha. Çifte vergi. Yani öküz vergisi. Vatandaş Harun’un ödeyeceği toplam tutar 50 lira 40 kuruş. Tükettiği bedelin yaklaşık ikikatı bir bedel. Ödesin mi ödemesin mi? Ödedi zaten. Ödemez ise bir de gecikme bedeli ödemek zorunda, bunu biliyor.

     Peki, ahırınıdahi elektrik enerjisi ile ısıtıp kuruş vermeyen vatandaştan neden bir kuruş alamıyorsunuzda dürüst vatandaştan hak etmediğiniz parayı alıyorsunuz? Dürüst vatandaşı cezalandırmak hangi hukuk kurallarında geçerli, hangi adalet sisteminin gerçeğibu? Dürüst vatandaşı da bozmaya özendirmek değil mi bu.

    Vatandaşı yolarakdağıtım şirketlerinin ceplerini şişirmesi kapitalist sistemin olmazsaolmazıdır. Hizmet Hakk’a değil kapitalizme, hizmet halka değil sömürü çarkını döndürenlere. Varsın kırılsın çarkınız.

     Duyarlı vatandaşlar haksızlığa uğradıklarını mahkeme kararıyla ispatlayıp, yolunmakistemeseler, karşılarına yüklü bir dava açabilme ücreti çıkıyor. Dileriz kitüketiciyi koruma dernekleri bu duruma bir çözüm bulurlar.

   Yuh olsun vatandaşı mahkeme kapılarına sürükleyen çarka.

    Adamın birisi karısına demiş ki: ‘Hanım, yatakta ne yana dönersen dön, d…b…b…yana.’

 

                                            Osman Öcal

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
1 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.