Gölbaşı :
z     z
25 Temmuz 2012, 23:01
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Sami ÜMÜT

Gölbaşı Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor - 4- SELAMETLİ

Gölbaşı Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor - 4- SELAMETLİ

Hazırlayan

SAMİ ÜMÜT

Haymana Kaymakamlığı Emekli Yazı İşleri Müdürü

 

GÖLBAŞI SELAMETLİ KÖYÜ

 

“Karanlık Dönem” olarak isimlendirilen Demir Çağı’nın başlarında Anadolu’ya balkanlar’dan yeni kavimler gelmeye başlar. Bunlar Hint-Avrupa dili konuşan Frig (Phryg)’lerdir. Urartu’lar da doğudan Anadolu’ya gelir. Gölbaşı ve çevresinde Demir Çağı’nda insanların düzlüklerden tepe yamaçlarına çıkarak yerleştiklerini görülür. Selametli Beldesi’nde, Çayırlı, Hacılar ve Taşpınar köylerinde bulunan höyüklerde bu döneme ait iskan izleri tespit edilmiştir.

 

Gölbaşı ve çevresinde Friglerin savunma ve gözetleme amaçlı kullandıkları yerleşmeler bulunmaktadır. Oğulbey ve Çayırlı köyleri ile Selametli belde merkezinde bulunan mağaralarda Frig iskan izlerine rastlanır.

 

Selametli Beldesi Frig dönemi mağaralar

 

“Hellen” uygarlığı Anadolu’da gelişerek büyümüş,Bergama, Bithynia, Pontus ve Kommegene Krallıkları Hellen uygarlığının temsilcileri olmuşlardır. Levent Egemen Vardar yaptığı yüzey araştırmalarında, Gölbaşı ilçe hudutları dahilinde Karagedik Beldesi Manastır ve Samanlık mevkilerinde, Selametli Beldesi Selametli Kale ve Kepenekçi Kale mevkilerinde, İncek

Köyü Göllü mevkii İncek Kale civarında Hellenistik dönem izlerine rastlamıştır.Kale mevkiinde yapılan araştırmalarda buranın I. bin ve Klasik Devir'de yerleşim gördüğü anlaşılmıştır. Tepenin oldukça yüksek olduğu özellikle dikkati çekmektedir.

 

Dâhiliye Vekâleti (içişleri Bakanlığı)‘nın 1928 yılında yayınladığı Son Teşkilatı Mülkiyede Köylerimizin Adları isimli neşriyatında zaten Haymana’ya bağlı olan Ahiboz, Bezirhane, Çeltik, Çayırlı, Hacımuradlı, Halaclı (Hallaçlı), Selametli, Topaklı, Karacaviran (Karacaören), Karagedik, Çerkezhöyük (Gökçehüyük), Gölbek, Velihimmetli, Kırıklı, Yağlıpınar köyleri yeniden Haymana kazası Yabanhamamı nahiyesine bağlanmıştır. Ankara Vilâyeti 1932 yılında idari yapılanma yönünden Gölbaşı nahiye olmuş, 9 Haziran 1936 tarihinde kabul edilen 330 sayılı Kanunla da Ankara Merkez kazası Çankaya adını almış ve Gölbaşı nahiyesi Çankaya ilçesine bağlanmıştır.E-5 Karayolunun Gölbaşı’ndan geçmesiyle Selametli köyü 1955 yılında Çankaya ilçesi Gölbaşı nahiyesine bağlanmıştır.

 

 Selametli Köyü Camii:

 

Selametli Beldesi‘nde bulunan cami, dikdörtgen planlı, ahşap tavanlı ve kesme taştan, tek Şerefeli olan minaresi ise tuğladan yapılmıştır. Alçı mihrabı özgün olup, sonradan Ayet el-Kursi yazılı çini döşenmiştir. Kelime-i Tevhid ise kufi hatla yazılmıştır. Ayrıca duvarlar tavana kadar çini kaplıdır. Mermer mihrap ise sonradan yapılmıştır.

Köyde Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Kayıtlar Arşivi‘nde kayıtlı Ali Kocaoğlu Mustafa Vakfı  vardır

(Kaynak:Tarih İçinde Gölbaşı, Abdülkerim Erdoğan, Gölbaşı Belediyesi, 2008)

 

Selametli Beldesi Camii.

  (Tarih İçinde Gölbaşı, Abdülkerim Erdoğan, Gölbaşı Belediyesi, 2008)

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 2 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.