Gölbaşı :
z     z
02 Nisan 2018, 12:17
pPaylaş : Google PlusGoogle Plus    FacebookFaceBook    TwitterTwitter  
  s   Bayram Türkmez

KAMUYA AİT İNTERNET SİTELERİNDE GÜVENLİK AÇIĞI VAR!

KAMUYA AİT İNTERNET SİTELERİNDE GÜVENLİK AÇIĞI VAR!

CHP Milletvekili Levent Gök kamuya ait internet sitelerinin güvenlik durumlarını TBMM’de sordu.

 

Levent Gök bu konu da şunları söyledi.

 

Ulusal ve uluslararası kurumlara güvenlik hizmeti veren bir Türk şirketi tarafından e – Devlet uygulamasının da için de bulunduğu 94 adet gov.tr uzantılı resmi internet sitesi güvenlik testinden geçirilmiştir. Güvenlik testinde 94 siteden sadece 18 tanesinin güvenli olduğu saptanmış, sitelerin 1’inde kritik, 43’ünde yüksek, 122’sinde ise orta seviyede 642 farklı güvenlik sorunu gözlemlenmiştir.

 

Milyonlarca yurttaşımızın ve devlet bilgilerinin risk altında olduğunu gözler önüne seren rapor BTK’ya sunulmuş ve çalışmanın dikkate alınacağı cevabı alınmıştır. Yıllardır hizmet veren kamusal internet sitelerinin bugüne kadar kapsamlı bir güvenlik testinden geçirilmemiş olması Türkiye’nin küresel siber dünyada savunmasız bırakıldığı anlamına gelmektedir. Diyerek aşağıdaki şekilde Konuya ilişkin soru önergesi verdi.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

                                                                                                              

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

 

        Ulusal ve uluslararası kurumlara güvenlik hizmeti veren bir Türk şirketi tarafından e – Devlet uygulamasının da için de bulunduğu 94 adet gov.tr uzantılı resmi internet sitesi güvenlik testinden geçirilmiştir. Güvenlik testinde 94 siteden sadece 18 tanesinin güvenli olduğu saptanmış, sitelerin 1’inde kritik, 43’ünde yüksek, 122’sinde ise orta seviyede 642 farklı güvenlik sorunu gözlemlenmiştir. Sitelerden 31’inde sızma ve saldırılara karşı önemli seviyede güvenlik açığı gözlenirken, 40 sitede ise orta seviye güvenlik problemleri belirlenmiştir. Bir site de yüksek seviyede güvenlik riski içermektedir. Testten geçirilen 94 siteden sadece 26’sı varsayılan bağlantı şekli olarak güvenli bağlantı kullanırken, 68 sitenin bağlantısı ise güvensiz. Test sonuçlarına göre 32’si acil olmak üzere toplam 72 sitenin güvenlik yapısının sızıntılara karşı gözden geçirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.

 

       Milyonlarca yurttaşımızın ve devlet bilgilerinin risk altında olduğunu gözler önüne seren rapor BTK’ya sunulmuş ve çalışmanın dikkate alınacağı cevabı alınmıştır. Yıllardır hizmet veren kamusal internet sitelerinin bugüne kadar kapsamlı bir güvenlik testinden geçirilmemiş olması Türkiye’nin küresel siber dünyada savunmasız bırakıldığı anlamına gelmektedir.

 

Bu bilgiler ışığında:

 

1.           Sözü geçen güvenlik testleri stratejik önem taşıyan kamusal sitelere neden bugüne kadar uygulanmamıştır?

 

2.           2007 – 2018 yılları arasında kamusal internet siteleri kaç kere saldırıya uğramıştır? Bu saldırılarda devlete ait bilgilerde yaşanan kayıpları ve çalınan vatandaşlık bilgilerini açıklar mısınız?

 

3.           2007 – 2018 yılları arasında kamusal internet sitelerine yapılan saldırılar sebebiyle sözü geçen siteler toplamda kaç saat kullanım dışı kalmıştır?

 

4.           Günümüzde bilgi depolama, bürokratik işlemler ve vatandaş – devlet ilişkileri ağırlıklı olarak elektronik ağlar üzerinden sağlanmaktadır. Sözü geçen ağlarda yaşanacak güvenlik açıkları bütün bir ülkeyi savunmasız hale getirebilecek kadar büyük tehlikelere sebebiyet verebilmekteyken Türkiye’nin siber dünyada savunmasız bırakılmasını doğru buluyor musunuz?

yorum
*Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görecektir. *Gerekli | Diğer Kullanıcılar Görmeyecektir.
4 + 1 =  *Gerekli | İşlem Sonucunu Kutuya Yazınız.